1399/05/12

"قسمت پانزدهم، گانز ان رزز، به روایت تصویر"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

در قسمت پانزدهم پادکست آلبوم، با عنوان «به جنگل خوش آمدی»، داستان گروه «گانز ان رزز» Guns N' Roses و انتشار آلبوم «اشتهای تخریب» Appetite for Destruction را می‌شنوید. در این پست با تصویر این قسمت را مرور دوباره‌ای می‌کنیم.

قسمت پانزدهم پادکست آلبوم، «به جنگل خوش آمدی»

01

ویلیام بروس رز، فوریه سال 1962 در شهر لافیت به دنیا آمده بود. پس از ازدواج مادرش، نام خانوادگی ناپدری‌اش، یعنی بِیلی را روی او گذاشتند و با نام بیل صدایش می‌کردند. بیل بیلی همان کسی است که سال‌ها بعد و پس از رفتن به لس‌آنجلس نام خود را به اکسل رز تغییر داد.

 

02

بیل بیلی، یا همان اکسل رز، نوجوانی سختی داشت. پدر واقعی‌اش او را وقتی که کودک بود مورد آزار قرار داده بود و ناپدری‌اش به بهانه مذهب تمام حرکات و رفتار او را تحت کنترل خود داشت. اکسل فشار ناشی از شرایط تحمیلی را با موسیقی سبک می‌کرد. اما زمانی که ناپدری‌اش موسیقی را هم ممنوع کرد، او تبدیل به یک خلافکار بی‌بند و بار شد. به طوری که طی دو سال، 20 بار توسط پلیس بازداشت شد.

 

03

اکسل در دوران مدرسه با پسری به نام جف ایسبل آشنا شد. نوجوانی که او هم مانند اکسل از خانواده‌ای مشکل‌دار آمده بود. جف در آن زمان درامر گروه موسیقی مدرسه بود و اکسل به کمک او توانست با موسیقی‌ای فراتر از آواز خواندن و پیانو زدن در کلیسا آشنا شود و به گروه آنها بپیوندد. جف ایسبل پس از رفتن به لس‌آنجلس نام خود را به ایزی استرادلین و سازش را به گیتار تغییر داد.

 

04

در ابتدا ایزی برای دنبال کردن آرزوهای خود از لافیت به لس‌آنجلس مهاجرت کرد. اکسل نیز به دنبال او به این شهر آمد و پس از مدت کوتاهی به عضویت گروهی به نام «رپیدفایر» Rapidfire در آمد. اکسل: نفر سمت چپ

 

05

شبی در پارکینگ یک رستوران، زمانی که ایزی به همراه دوستش «تریسی گانز» Tracii Guns (سمت راست) بود، با یکی از دوستان تریسی به نام «کریس وبر» Chris Weber (سمت چپ) ملاقات کرد. این آشنایی سبب شد تا این دو نفر تصمیم بگیرند گروه جدیدی را راه‌اندازی کنند. گروهی که برای آن اکسل را بعنوان خواننده در نظر گرفته بودند.

 

06

آشنایی ایزی و کریس وبر در پارکینگ رستوران سبب شکل‌گیری گروهی شد به نام «هالیوود رز» Hollywood Rose. از سمت راست: کریس وبر، اکسل رز و ایزدی استرادلین. اما پس از مدت کوتاهی به دلیل دعوای سختی که بین اکسل و کریس رخ داد، کریس از گروه اخراج و ترکیب گروه هالیوود رز ناقص شد.

 

07

سال هادسون جولای سال 1965 در لندن به دنیا آمد. پدرش طراح جلد آلبوم ستارگان موسیقی و مادرش طراح مد مشهور بود که پس از جدایی والدینش، با مادر در لس‌آنجلس زندگی می‌کرد. سال نیز بخاطر مسائل خانوادگی پسری ناآرام و مساله‌دار بود به طوری که نوشیدن الکل را از 12 سالگی شروع کرد و با وجود وضعیت خوب مالی، در آن سن از مغازه‌ها سرقت می‌کرد.. در یکی از مهمانی‌هایی که افراد مشهور در آن حضور داشتند، سال به همراه مادرش شرکت کرده بود و مدام در میان حاضرین می‌دوید و بی‌قراری می‌کرد. سیمور کاسل، بازیگری که در آن مهمانی حضور داشت، به شوخی گفت که این پسر مانند چاقو در میان جمعیت حرکت می‌کند. در انگلیسی به این کار می‌گویند اسلش. سال نیز همین نام را برای خود برگزید: «اسلش» Slash.

 

08

سال در مدرسه با پسری به نام استیون آدلر دوست و رفیق شد. استیون اهل اوهایو بود و پس آز آنکه پدرش آنها را ترک کرده بود، به همراه مادرش به لس‌آنجلس آمده بود. استیون در نوجوانی تلاش کرد که گیتاریست شود. اما پس از آنکه دید اسلش در این کار استعداد عجیبی دارد، گیتارش را به او بخشید و خود به سراغ یادگیری درامز رفت.

 

09

اسلش و استیون آدلر اقدام به تاسیس گروهی کردند به نام «رود کرو» Road Crew. از چپ: اسلش و استیون آدلر

 

10

گروه رود کرو برای تکمیل ترکیب خود در روزنامه آگهی چاپ کرد و از این طریق داف مک‌کاگان با آنها آشنا شد. داف، کوچکترین فرزند در بین هشت خواهر و برادر بود. مادرش بدلیل اینکه پی به ارتباط همسرش با یکی از همسایه‌ها برده بود، پس از جدایی از سیاتل به لس‌آنجلس آمده بود. نوجوانی داف هم پر از خلاف بود تا اینکه از طریق یکی از برادرانش با موسیقی آشنا شد. او پس از چندین بار عوض کردن ساز، در نهایت بعنوان بیسیست با اسلش و استیون همکار شد.

 

11

گروه رود کرو به دلیل آنکه موفق نشد خواننده‌ پیدا کند در همان ابتدا منحل شد. تا اینکه یک روز یک نقاشی به دست ایزی استرادلین رسید که اسلش در آن گروه «ایروسمیت» Aerosmith را کشیده بود. ایزی به دنبال کسی که این طرح را کشیده با اسلش و استیون آشنا شد. گروه هالیوود رز که پس از اخراج کریس وبر به دنبال نوازنده‌های جدید می‌گشت به اسلش و استیون پیشنهاد همکاری داد.

 

12

پس از مدت کوتاهی گروه هالیوود رز نیز منحل شد و اکسل به گروه «ال ای گانز» L.A. Guns پیوست. گروهی که متعلق به تریسی گانز، دوست ایزی استرادلین، بود. اما پس از دعوای اکسل با مدیر برنامه آن گروه، او تصمیم گرفت که با ترکیب دو گروه ال ای گانز و هالیوود رز گروه جدیدی را تاسیس کند. بدین صورت که پس از چندین بار تغییر در ترکیب این گروه جدید و پیوستن داف مک‌کاگان، بالاخره «گانز ان رزز» Guns N’ Roses با یک ترکیب ثابت از دل دو گروه ال ای گانز و هالیوود رز متولد شد. از راست: داف مک‌کاگان، استیون آدلر، اسلش، ایزی استرادلین و اکسل رز.

 

13

اعضای گروه گانز ان رزز خانه‌ای را برای تمرین و اقامت اجاره کردند. خانه‌ای فاقد ابتدایی‌ترین امکانات که حتی سرویس بهداشتی هم نداشت. این خانه، به دلیل کارهای خلافی که اعضای گروه در آن می‌کردند، معروف شد به «خانه جهنمی» Hell House.

 

14

به خاطر خلاف‌های زیاد، دوران خانه جهنمی به سر رسید و اکسل رز تحت پیگیرد قانونی قرار گرفت. او برای فرار از قانون در خانه‌ی مدیر برنامه‌شان، ویکی همیلتون، پنهان شد. همیلتون به اعضای گروه پناه داد، لباس و غذا و تجهیزات در اختیارشان گذاشت و توانست مشکل قانونی‌شان را رفع کند. همیلتون پس از آنکه موفق شد برای گروه قراردادی با کمپانی گفن تدارک ببیند، بدون دریافت هیچ دستمزدی توسط اکسل اخراج شد. در تصویر همیلتون را در کنار اسلش می‌بینید.

 

15

مشکلات قانونی که برای اعضای گروه پیش آمد سبب شهرت‌شان شد! آنها جوانانی یاغی و ضد سیستم بودند که بر خلاف سایر گروه‌های راک آن زمان هنجارشکنی‌شان فقط ادعا نبود. کلاب‌هایی که برنامه اجرا می‌کردند پر از جمعیت می‌شد و نمایندگان کمپانی‌های مختلف برای بستن قرارداد با گانز ان رزز با یکدیگر رقابت می‌کردند.

 

16

در نهایت گروه گانز ان رزز با دریافت پیش‌پرداختی معادل 75هزار دلار، قراردادی با کمپانی «گفن» Geffen امضا کرد و روند کار روی ساخت اولین آلبوم گروه آغاز شد.

 

17

گانز ان رزز به دلیل رفتارهای غیرطبیعی و غیرقابل‌کنترل، معروف شده بود به گروهی که نمی‌توان آن را مدیریت کرد. کمپانی برای سر و سامان دادن به وضعیت گروه، از مدیر برنامه‌ای به نام الن نیون دعوت به همکاری کرد. با وجود برخورد نه چندان دوستانه گروه، مخصوصاً اکسل، با نیون، در نهایت او به عنوان مدیر برنامه به تیم آنها پیوست. در تصویر الن نیون را در کنار اسلش می‌بینید.

 

18

برای تکمیل کادر اصلی و آماده شدن برای شروع فرآیند ساخت آلبوم اول، نیاز به یک تهیه کننده بود. افراد زیادی به عنوان گزینه در نظر گرفته شدند که یا آنها تمایلی به همکاری با چنین گروهی را نداشتند، یا اعضای گروه به هر دلیلی با آنها ارتباط برقرار نمی‌کردند. در نهایت مایک کلینک بعنوان تهیه کننده به گانز ان رزز پیوست و پروسه ساخت آلبوم اول آغاز شد. در تصویر کلینک را در کنار اسلش می‌بینید.

 

19

اولین اثر گانز ان رزز یک مینی‌آلبوم (EP) با عنوان Live ?!*@ Like a Suicide بود که در دسامبر 1986 منتشر شد. این مینی‌آلبوم شامل چهار ترک شامل دو ترک از ساخته‌های گروه و دو ترک دیگر کاور آهنگی از ایروسمیت و آهنگی از «رز تتو» Rose Tattoo بود. با وجود آنکه به نظر می‌رسد این مینی‌آلبوم اجرای زنده است، اما در حقیقت ضبط در استودیو انجام شده و به آن صدای جمعیت اضافه کرده‌اند. طرح روی جلد اکسل رز را در کنار داف مک‌کاگان نشان می‌دهد و تصویری از دیگر اعضای گروه نیست. همچنین لوگوی ابتدایی گروه، که اسلش طراح آن بود، نیز بر بالای آن نقش بسته است.

 

20

در زمان کار بر روی آلبوم اول، اکسل رز با دختری به نام ارین اورلی آشنا و وارد رابطه‌ شد. ارین دختری زیبا، ازخانواده‌ای هنری و ثروتمند بود که رابطه با اکسل را راه فراری از زندگی یکنواخت و تکراری خود می‌دید. در مقابل اکسل نیز در کنار ارین به دنبال آرامش بود.

21

با کار فشرده اعضای گروه و رهبری مایک کلینک و مدیریت الن نیون، 30 آهنگ ساخته و آماده شد که 12تای آن را برای انتشار در آلبوم اول انتخاب کردند. در نهایت اولین آلبوم گانز ان رزز با عنوان «اشتهای تخریب» Appetite For Destruction در تاریخ 21 جولای 1987 منتشر شد.

 

22

در ابتدا برای طرح روی جلد آلبوم از اثری به نام اشتهای تخریب از هنرمندی به نام رابرت ویلیامز استفاده کردند. اما توزیع‌کنندگان موسیقی از پخش آن خودداری کردند و در نتیجه کمپانی مجبور به تغییر کاور آلبوم شد.

 

23

در نهایت طرحی که روی جلد آلبوم قرار گرفت یک صلیب را نشان می‌داد که بصورت نمادین پنج جمجمه، هر کدام معرف یکی از اعضای گروه، بر روی آن قرار گرفته‌اند. اکسل رز (وسط)، ایزی استرادلین (بالا)، اسلش (پایین)، داف مک‌کاگان (راست) و استیون آدلر (چپ).

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال بارگزاری..