1389/05/20

"دنجر ماوس، اسپارکل هورس و انتشار آلبوم شب تاریک روح"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

سال 2004 سر و صدای انتشار یک آلبوم عجیب از هنرمندی ناشناخته به نام برایان برتن با اسم هنری «دنجر ماوس» Danger Mouse بلند شد. در این اثر دنجر ماوس به صورت خلاقانه‌ای آهنگ‌های «آلبوم سیاه» The Black Album از «جی زی» Jay-Z را با موسیقی «آلبوم سفید» The White Album گروه «بیتلز» The Beatles ترکیب کرده بود و مجموعه‌ای را ساخته بود به اسم «آلبوم خاکستری» The Grey Album.

اما آغاز شهرت دنجر ماوس به سال 2006 بر می‌گردد، زمانی که آلبوم «السور مقدس» St. Elsewhere از پروژه‌ی مشترکش با سی لو گرین، با عنوان «نارلز بارکلی» Gnarls Barkley منتشر شد. در طول این مدت حضور موفق او به عنوان تهیه‌کننده و کار با هنرمندانی نظیر گوریلاز، بک، بلک کیز و بروکن بلز رزومه‌ی قابل توجهی را برای او رقم زده است. فعلاً دنجر ماوس را تا همینجا داشته باشید.

مارک لینکوس هنرمند صاحب نامی‌ست که بخاطر پروژه‌ی فوق‌العاده‌اش، «اسپارکل هورس» Sparklehorse شهرت و محبوبیت دارد و البته چندین همکاری ویژه با هنرمندانی نظبر تام ویتس، ریدیوهد، پی‌جی هاروی و خیلی‌های دیگر داشته است. اسپارکل هورس پروژه‌ی عجیبی‌ست. یک پروژه با موسیقی استثنایی، کارهای استثنایی، اصوات استثنایی، در کنار حضور مارک لینکوس، یک هنرمند استثنایی! بعید می‌دانم کسی حوصله گفتن نام کامل اولین آلبوم اسپارکل هورس را داشته باشد! فقط یک نگاه به اسم اولین آلبومش بیاندازید: «زنده باد طرح انتقال زیردریایی دیکسی» Vivadixiesubmarinetransmissionplot، بله! با همین نگارش، همینطور چسبیده به هم!

اسپارکل هورس، دنجر ماوس، دیوید لینچ Sparklehorse, Danger Mouse, David Lynch

حالا تصور کنید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد! دنجر ماوس و اسپارکل هورس تصمیم می‌گیرند با هم یک آلبوم مشترک بسازند و از چندین خواننده‌ی برجسته هم دعوت به همکاری می‌کنند و در کنار همه‌ی اینها جناب دیوید لینچ هم برای این آلبوم یک کتاب منتشر می‌کند و نتیجه می‌شود آلبومی با نام «شب تاریخ روح» Dark Night of the Soul. خودتان حدس بزنید که حاصل این همکاری چه چیز عجیبی می‌تواند باشد.

بگذارید فهرست هنرمندانی که در این آلبوم در کنار دنجر ماوس و اسپارکل هورس بوده‌اند را برایتان بگویم: گروه «فلیمینگ لیپس» The Flaming Lips، گراف رایز (خواننده‌ی گروه «سوپر فری انیمالز» Super Furry Animals)، جیسون لیتل (خواننده گروه «گرن‌ددی» Grandaddy)، جولین کازابلاکاز (خواننده گروه «استروکس» The Strokes)، بلک فرانسیس (خواننده گروه «پیکسیز» Pixies)، ایگی پاپ (پیر عالم موسیقی راک)، جیمز مرسر (خواننده گروه «شینز» The Shins)، نینا پرسون (خواننده گروه «کاردیگنز» The Cardigans)، سوزان ویگا (هنرمند موسیقی آلترناتیو و فولک)، ویک چسنات (هنرمند موسیقی فولک راک) و البته در کنار همه‌ی اینها استاد دیوید لینچ.

دیوید لینچ در کنار اجرای دو آهنگ در این آلبوم، برای نسخه اصلی که یک بسته‌ی درست و حسابی، با کلی پوستر و چیزهای جانبی دیگر است، کتابی منتشر کرده که مجموعه‌ای‌ست شامل بیش از 100 عکس از این هنرمند عالم سینما و هنر. از این کتاب نفیس فقط پنج هزار نسخه چاپ شده و تک تک آنها بصورت دستی شماره‌گذاری شده‌اند.

آلبوم شب تاریک روح 12 جولای منتشر شد، اما این موضوع نه تنها دل طرفداران را شاد نکرد، بلکه غم عالم هم به دل‌شان نشاند. چون چهار ماه قبل از انتشار آلبومف یعنی ششم مارچ سال 2010، مارک لینکوس یا همان اسپارکل هورس، چند پیامک با فرد نامعلومی رد و بدل می‌کند، ناراحت می‌شود، در حضور دو نفر از دوستانش می‌رود طبقه‌ی بالای خانه‌اش و لحظه‌ای بعد از پله‌ها پایین می‌آید و از خانه خارج می‌شود، ساعت 1:20 بعد از ظهر، می‌نشیند کنار خیابان، روی جدول مقابل منزلش، اسلحه را از جیبش در می‌آورد و با شلیک یک گلوله به قلبش به زندگی خود خاتمه می‌دهد. مارک لینکوس در 47 سالگی، شش ماه بعد از انتشار مینی‌آلبوم مشترکش با «کریستین فنز» Christian Fennesz با عنوان «در آکواریوم 15»  In The Fishtank 15 و چهار ماه قبل از انتشار آلبوم مشترک با دنجر ماوس، خودکشی کرد.

این یک آلبوم فوق‌العاده زیبا و جذاب است که هر انتظاری که از موسیقی داشته باشید را برآورده می‌کند. حتماً آن را گوش کنید و یاد اسپارکل هورس را گرامی بدارید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
فولز و انتشار آلبوم آتش مقدس
1391/12/22

پس از چند هفته بالاخره کمی از تب آلبوم «آتش مقدس» Holy Fire میان علاقه‌مندان به موسیقی کاسته شد. از صدر نشینان جداول امسال آلبوم جدید گروه انگلیسی «فولز» Foals است که هم از سوی منتقدین و هم از سوی مخاطبین بسیار مورد استقبال واقع شده است.

Post
اسنو پاترول و انتشار آلبوم ‌امپراطوری‌های سقوط کرده
1390/09/05

گروه اسکاتلندی «اسنو پاترول» Snow Patrol برخلاف دو گروه کلدپلی و کین با انتشار اولین آلبوم خود نه تنها شهرت چندانی کسب نکرد، بلکه حتی دیده هم نشد! برای آنها چهار سالی زمان لازم بود تا با سومین آلبوم استودیویی خود «ضربه‌ی نهایی» Final Straw مورد توجه طرفداران موسیقی ایندی و آلترناتیو قرار گیرند.

Post
مای مورنینگ جکت و انتشار آلبوم پیرامونی
1390/02/14

«مای مورنینگ جکت» My Morning Jacket یکی از بهترین گروه‌هایی‌ست که می‌توانید بدون هیچ نگرانی خود را به جریان هنرشان بسپارید. بعد از گذشت سه سال از آخرین اثر گروه، مای مورنینگ جکت ششمین آلبوم خود به نام «پیرامونی» Circuital را سه هفته‌ی دیگر در 31 می 2011 منتشر می‌کند.

Post
هد اند د هارت و انتشار آلبوم هد اند د هارت
1390/01/22

«هد اند د هارت» The Head and the Heart یک گروه سیاتلی است! همین مقدمه کافی‌ست که بدانیم با یک گروه خوب موسیقی طرف هستیم که چیزی اگر نداشته باشد، ریشه در جایی دارد که مثل ستاره، نه! مثل جواهر، در دنیای موسیقی می‌درخشد.

Post
البو و انتشار آلبوم پسرها، یک موشک بسازید!
1389/12/14

«البو» Elbow موسیقی خاصی دارد که شیوه‌ی تازه‌ای از موسیقی آلترناتیو و ایندی را ارائه می‌کند. این یعنی همان موسیقی راک ناب انگلیسی که در کنار صدای گای گاروی لذتش چند برابر می‌شود. اما اگر اینها را برای یک گروه مطرح انگلیسی ساده و پیش پا افتاده می‌دانید، البو می‌ماند و ترانه‌های اعجاب‌انگیز گای گاروی.

Post
دیوید لینچ و انتشار دو سینگل جدید
1389/11/21

اگر کسی ادعا کند که زیر تریلی رفته است و زنده مانده، شاید بتوانم حرفش را باور کنم! اگر کسی بگوید که یک ماه غذا نخورده و هنوز هم احساس گشنگی نمی‌کند، باز هم ممکن است حرفش را بپذیرم! اما اگر کسی بگوید «دیوید لینچ» David Lynch را فهمیده است، خیر!، این را باور نمی‌کنم!

Post
وایت لایز و انتشار آلبوم تشریفات مذهبی
1389/10/23

وقتی گروه تازه‌کار انگلیسی «وایت لایز» White Lies با اولین آلبومش «زندگی‌ام را از دست می‌دهم» Loose My Life توانست رتبه‌ی نخست چارت انگلستان شود، در حد کفایت توجه مخاطبین را به خود جلب کرد.

Post
دیسمبریستس و انتشار آلبوم پادشاه مرده است
1389/09/27

گروه «دیسمبریستس» The Decemberists را می‌توان یکی از گروه‌های صاحب سبک موسیقی فولک راک و ایندی راک دانست. اعضای گروه از آن همه فن حریف‌هایی هستند که با در اختیار داشتن ابزار موسیقی و سواد آن برای رسیدن به یک موسیقی خوب و مستقل رسیده‌اند.

Post
آرکید فایر و انتشار آلبوم حومه‌های شهر
1389/05/03

گروه کانادایی «آرکید فایر» Arcade Fire جزو عجایب موسیقی ایندی راک به شمار می‌رود. سبک کاملاً منحصر به فرد آنها و موسیقی عجیب و بعضاً نامتعارفشان باعث شده که از همان ابتدای آغاز فعالیت در سال 2003 به شهرت جهانی دست یابند.

Post
یونسی و انتشار آلبوم برو
1389/01/24

مطمئنم که وقتی مخاطب اینجا هستید، با نام «سیگوروس» Sigur Ros، یکی از مشهورترین گروه‌های تاریخ موسیقی پست راک، آشنا هستید. آنها دیوانه‌اند! موسیقی اعجاب‌انگیز و در بعضی مواقع غیر قابل هضم سیگوروس چنان تاثیری را می‌گذارد که تصورش را هم نمی‌کنید!

Post
شیرواتر و انتشار آلبوم مجمع‌الجزایر طلایی
1388/12/09

جاناتان میبرگ و ویل شف‌، دو عضو گروه ایندی فولک «اوکرویل ریور» Okkervil River در سال 2001 تصمیم گرفتند که آهنگ‌های آرام‌تر و ملایم‌تر گروه‌شان را در قالب پروژه‌ی جدیدی منتشر کنند. گروهی که خیلی سریع شهرتش از گروه اول آنها بیشتر شد.

در حال بارگزاری..