1391/01/27

"سیگوروس و نگاهی به آلبوم غلتک"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

اینکه «سیگوروس» Sigur Ros ایسلندی مشهورترین گروه امبینت پست راک حال حاضر دنیاست، تردیدی در آن نیست. اما جدا از اینکه موسیقی آنها به شکل منحصر بفردی خاص و حیرت‌انگیز است، اعضای گروه هم به همان اندازه خاص و حیرت‌انگیزند.

شیوه‌ی آهنگ‌سازی آنها مانند موج سواری‌ست که به آن درجه‌ای از تسلط رسیده که چشمانش را می‌بندد و خود را به امواج می‌سپارد تا خودش مسیر درست را به او نشان دهد. اجراهای زنده‌ی آنها بیشتر شبیه رویاست،‌ انگار که خواب دیده باشید، انگار که واقعیت در خیال تعریف تازه‌ای یافته باشد. یک چیز دوست‌داشتنی در ارتباط با این گروه، وطن‎پرستی شدید آنهاست. آنها یک تور رایگان در روستاهای ایسلند برگزار کردند تا در کنار تمام مردم دنیا، روستاییان کشور خودشان هم با آنها آشنا شوند. آلبوم سال 2008 آنها «با زنگی در گوشهامان، بی‌پایان بازی می‌کنیم» Með suð í eyrum við spilum endalaust برای اولین بار با ترانه‌های انگلیسی ساخته شد، اما در آخرین روزهای قبل از انتشار تصمیم گرفتند که ترانه‌ها را به ایسلندی ترجمه کنند و برای بعضی از آهنگها ترانه‌ی جدید به زبان خودشان بنویسند. ایسلند به اندازه‌ای در موسیقی آنها پررنگ و مشخص است که می‌توانید با شنیدن‌‌شان ادعا کنید که به ایسلند سفر کرده‌اید. با این وجود موسیقی امبینت آنها برگرفته از طبیعت نیست! آنها با امبینت خود طبیعت تازه‌ای را خلق می‌کنند. این نه صدای جنگل است، نه دریا، نه کوه، نه باد، نه دشت. این صدای سیگوروس است.

سیگوروس Sigur Ros

سیگوروس بعد از گذاشت چهار سال از آخرین آلبوم‌شان و پس از سپری کردن یک وقفه‌ی چند ساله در فعالیت‌های گروه، اواخر ماه مارس، یعنی یک ماه و نیم دیگر، ششمین آلبوم خود را با عنوان «غلتک» Valtari به طور رسمی منتشر خواهند کرد (هر چند دیروز این آلبوم در اینترنت لو رفته است). سیگوروس نشان داده که در انتخاب تهیه‌کننده و کمپانی توزیع‌کننده بسیار تنوع طلب و بی‌ثبات است. او برای آلبوم قبلی تهیه‌کنندگی را از کن توماس گرفت و به فلاد داد. فلاد از آن متخصصین صدا و تهیه‌کننده‌های گردن‌کلفت انگلیسی‌ست که سابقه همکاری با مشاهیری نظیر یوتو، ناین اینچ نیلز، نیک کیو، پلاسیبو و پی‌جی هاروی را دارد. حالا برای آلبوم جدید، فلاد با الکس سومرز جایگزین شده است. سومرز آمریکایی بیشتر بخاطر تصویرگری‌هایش مشهور است. تقریباً تا کنون طراحی تمام کاورهای آلبوم‌های این گروه را سومرز انجام داده و حتی در سال 2006 بخاطر طراحی جلد آلبوم «تشکر» Takk برنده‌ی جایزه‌ی جشنواره‌ی موسیقی ایسلند شد. حالا سومرز برای اولین بار در مقام تهیه‌کننده با آنها همکاری می‌کند. در کنار حضور سه تهیه‌کننده‌ی گوناگون برای انتشار شش آلبوم این گروه، این را هم لحاظ کنید که آنها تا به امروز با هشت کمپانی توزیع‌کننده مختلف همکاری داشته‌اند.

آلبوم جدید قرار است یک اثر متفاوت باشد. چیزی که جرج هولم، بیسیست گروه، آن را «الکترونیکی‌تر» از آثار قبلی معرفی می‌کند و می‌گوید این از آن الکترونیک‌هایی نیست که با آن بتوانید برقصید! حق با هولم است. این آلبوم درونمایه‌ای الکترونیکی‌تر از کارهای سابق آنها دارد. افکتهای بیشتر در کنار اصوات پراکنده‌ی گوناگون، عمق بیشتری به امبینت آهنگها داده است. اینطور بنظر می‌رسد که دیگر نباید از سیگوروس انتظار یک آلبوم پست راک را داشته باشیم و آنها را باید غرق در فضای امبیت بپذیریم. صدای یونسی همچنان نقش مهمترین ساز و اصلی‌ترین ملودی را بازی می‌کند. این یک امبینت سنگین و محکم و در عین حال سبک و نرم است. می‌توانید با آهنگها پرواز کنید، می‌توانید روی یک کاناپه، مقابل پنجره، زیر آفتاب لم بدهید و به دور دستها خیره شوید. اما این حس و حال در آثار سیگوروس چندان قابل اطمینان نیست. یک جایی که حواستان نیست (مثل انتهای آهنگ «احتیاط» Varúð) چنان شما را به زیر می‌کشد که نفس‌تان زیر سنگینی‌اش بند خواهد آمد.

سیگوروس Sigur Ros

یونسی پس از آلبوم سال 2008 و در طول مدتی که گروه در خواب به سر می‌برد توانست اسم و رسم قابل توجهی بهم بزند. یک آلبوم انفرادی با نام «برو» Go را در سال 2010 منتشر کرد، با الکس سومرز (تهیه‌کننده آلبوم که در بالا اشاره شد) گروه «الکس اند یونسی» Jónsi & Alex را راه انداخت و از همه مهمتر، موسیقی فیلم «ما یک باغ‌وحش خریدیم» We Bought a Zoo را ساخت. او با کوله‌باری از تجربه در کنار گروه اصلی‌اش کنسرت INNI را در سال 2011 برگزار کرد و شروع فعالیت دوباره را جشن گرفت. حالا غلتک را می‌توان نشانه‌ای از رشد و بلوغ موسیقیایی یونسی و دیگر اعضای گروه دانست. برای همین شاید چندان دور از ذهن نباشد که این آلبوم را سیگوروسی‌ترین آلبوم سیگوروس بنامیم.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
سیگوروس و نگاهی به آلبوم سرسی
1394/05/21

برای دوستداران خاص‌پسند موسیقی نیازی به معرفی گروه «سیگوروس» Sigur Ros نیست: شاخص‌ترین گروه موسیقی ایسلند و یکی از مطرح‌ترین‌های دنیای پست راک. موسیقی آنها تلفیق اعجاب‌انگیزی از امبینت و مینیمال است که با فضای موسیقی پست راک و صدای جادویی یونسی برگیسون، از گوش شما نفود و مغزتان را تسخیر می‌کند.

Post
پینک فلوید و نگاهی به آلبوم رودخانه‌ی بی‌پایان‌
1393/08/28

پینک فلوید، پرآوازه‌ترین و یکی از تاثیرگذارترین گروه‌های تاریخ موسیقی راک است. برای همین شاید صحبت از سابقه‌ی آنها، هنرشان و مسیری را که طی کرده‌اند تا به اینجا رسیده‌اند ضرورتی نداشته باشد. شاید بهتر باشد بجای مقدمه چینی‌های معمول قبل از آنکه بخواهیم به انتشار جدیدترین آلبوم گروه انگلیسی پینک فلوید بپردازیم، کمی در مورد تاریخچه‌ی اعضای تشکیل دهنده‌ی آن و روابطشان حرف بزنیم.

Post
معرفی آلبوم وقتی که خورشید می‌تابد از هنرمندان موسیقی پست راک
1392/12/13

وبسایت «اوکساید تونز» Oxide Tones اولین فروشگاه آنلاین موسیقی پست راک در آلمان است. این وبسایت در نوامبر سال 2004 با رویکرد ارتقا و سهولت دسترسی به موسیقی پست راک در آلمان آغاز به کار کرد.

Post
راشن سیرکلز و انتشار آلبوم یادبود
1392/08/21

شاید لقب هیولا کمی غلوآمیز باشد، اما قطعا می‌توان آنها را یکی غولهای موسیقی پست راک حال حاضر دنیا دانست. گول اسمشان را نخورید! «راشن سیرکلز» Russian Circles یک جادوی آمریکایی‌ست که یک ماه پیش پنجمین آلبومش را با عنوان «یادبود» Memorial منتشر کرد.

Post
مون‌ کیک و انتشار آلبوم زاریس
1392/08/21

گروه روسی «مون کیک» Mooncake جزو گروه‌های شناخته شده و مطرح ژانر پست راک در روسیه و دنیاست. این گروه از سال 2006، یعنی آغاز فعالیتش، تا به امروز اجراهای موفقی را در سرتاسر دنیا به همراه بزرگان این ژانر برگزار کرده‌ است.

Post
اندلس ملنکولی و انتشار آلبوم حسن ختام
1392/04/24

یادم نیست کجا، در کدام وبلاگم بود که چیزی در مورد آلبوم «موسیقی برای صبحهای آرام» نوشته بودم. آلبوم مسحورکننده‌ای از یک هنرمند جوان اوکراینی به اسم اولکسی ساکویچ، با نام هنری «اندلس ملنکولی» Endless Melancholy. آلبوم جدید این هنرمند به تازگی با عنوان «حسن ختام» Epilogue منتشر شده است.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
لاست این کیو / زیرو ابسولو و انتشار مینی آلبوم مشترکشان با عنوان شکاف
1392/04/12

از «زیرو ابسولو» Zero Absolu پیش از این نوشته‌ام. پروژه‌ای تک نفره که به زیباترین شکل ممکن موسیقی الکترونیک و پست راک را با یک لوپ به دور سرتان می‌چرخاند. «لاست این کیو» Lost in Kiev هم یک گروه پست راک پنج نفره، با ملودی‌ها و ریتم‌های استثنایی‌ست که فعلا یک آلبوم به نام «جنبش‌ها» Motions را در کارنامه‌ی خود دارد.

Post
آئس دانا و انتشار آلبوم پسایند 2
1392/04/01

در سال 2001 وینس ویلوس از اعضای گروه امبینت ترنس «آسورا» Asura پروژه‌ی مستقلی را پایه‌ریزی کرد که از همان ابتدای کار تبدیل شد به یکی از مطرح‌ترین پروژه‌های موسیقی امبینت.

Post
کولپس آندر د امپایر و انتشار مینی آلبوم گریه‌ی خاموش
1392/04/01

پیش از این از گروه پست راک آلمانی «کولپس آندر د امپایر» Collapse under the Empire گفته‌ام. یک بار نامش را در فهرست بهترین آلبوم‌های سال 2011، در جایگاه سیزدهم دیده‌اید و یک بار هم در لیست بهترین آلبوم‌های سال 2012، در جایگاه هجدهم.

Post
الوویوم و انتشار آلبوم خاتمه‌ی کابوس
1392/04/01

متئو کوپر با پروژه‌ی «الوویوم» Eluvium نامی شناخته شده در موسیقی امبینت به شمار می‌آید، به شکلی که طنین دل‌انگیز پیانوی او در فضای مینیمال آثارش او را تبدیل به یکی از بهترینهای این ژانر کرده است.

Post
مونرو ترنسفر / هر نیم ایز کالا و نگاهی به آلبوم یک درون‌بوم
1392/02/18

هر دو انگیسی هستند. هر دو ژانر پست راک را برای تراوش استعدادشان انتخاب کرده‌اند. هر دو نقش عمده و کلیدی را به ویولن، ویولا و ویولنسل داده‌اند. می‌خواهم از دو گروه «هر نیم از کالا» Her Name is Calla و «مونرو ترنسفر»The Monroe Transfer و یکی شدن‌شان در یک مجموعه‌ی مشترک حرف بزنم.

Post
اولاور آرنالدز و انتشار آلبوم فعلاً من زمستانم
1391/12/22

انگار که بخش اعظم تولید ناخالص ملی ایسلند موسیقی باشد، این کشور چهره‌های شاخص بی‌شماری را به جهان موسیقی، مخصوصاً موسیقی امبینت، معرفی کرده است. تردیدی نیست که «بیورک» Bjork و «شوگرکیوبز» Sugarcubes بیشترین سهم را در جهانی شدن موسیقی ایسلند داشته‌ و پس از آنها امثال «امیلیانا تورینی» Emiliana Torrini و «سیگوروس» Sigur Ros باعث هر چه گسترده‌تر شدن آن شده‌اند.

Post
لانگ دیستنس کالینگ و انتشار آلبوم طغیان درون
1391/12/16

در این چند سال پست راک به دلیل برخی ویژگی‌ها به شدت مورد توجه موزیسین‌های جدید قرار گرفته است و به طبع آن از در و دیوار گروه‌های پست راک بر روی زمین پهناور موسیقی می‌ریزند؛ طوری که دیگر نمی‌توان گفت مثل قارچ گروه پست راک می‌روید، بلکه باید گفت قارچ‌ها مانند گروه‌های پست راک سبز می‌شوند!

Post
آور سیزینگ وویس و نگاهی به آلبوم آن روز از نوامبر گذشته
1391/11/18

باز هم قرار است سری بزنیم به موسیقی پست راک. این ژانر عجیب و غریب که انگار هر چه جوان‌تر باشد، اصالت بیشتری دارد. پست راک مملو است از حرفهای نو و ایده‌های بکر، با گروه‌هایی استثنایی که با وجود آنکه فقط چند سال از عمرشان می‌گذرد، با وجود آنکه زبان‌شان تکراری بنظر می‌رسد، اما هر کدام هزاران حرف نگفته و دنیایی از خلاقیت را در پس موسیقی‌شان دارند.

Post
گادسپید یو! بلک امپرور و نگاهی به آلبوم آللویا! خم نشو! اوج بگیر
1391/09/10

چیزهایی در زندگی وجود دارند که مفهوم کلماتی مانند تحسین، زیبایی و فوق‌العادگی را به چالش می‌کشند. زیبایی که در برخورد با آن روح به پرواز در می‌آید، قلب شروع به تپش، چشم شروع به اشک ریختن و صداها شروع به بازی در گوش می‌کنند و تنها چیزی که می‌توان روی آن تمرکز کرد این زیبایی‌ست که هدیه داده شده تا تجربه شود.

Post
کافابیندونیا و انتشار آلبوم اوبی
1391/08/08

موسیقی پست راک شاید کمی بنظر ساده بیاید. چند ریتم ساده و ملودی تکراری را کنار هم ردیف می‌کنی، چند ثانیه‌ای آهنگ می‌سازی و بعد از دو طرف می‌کشی و یک اینتروی طولانی می‌اندازی اولش و آخرش هم یک آوترو کشدار می‌چسبانی و دردسر ترانه‌سرایی و نوشتن لیریکس را هم که نداری و به سادگی و در عرض چند روز می‌توانی یک آلبوم جدید منتشر کنی!

Post
موسیقی پست راک و پروژه‌ی دایره
1390/11/09

می‌خواهم یک پروژه‌ی موسیقی بسیار هوشمندانه و جذاب را به شما معرفی کنم. کمپانی موسیقی «اکساید تونز» Oxide Tones که تمام توجه‌ش را صرف موسیقی پست راک و امبینت و شاخه‌های گوناگون آن می‌کند ایده‌ی هیجان‌انگیزی را به نام «پروژه‌ی دایره» The Circle Project را معرفی کرده است.

Post
من ان اوشن و انتشار آلبوم صحنه‌هایی از روزی دیگر
1390/08/27

اینکه داستان از کجا شروع شد چندان مهم نیست! اما داستان از آنجایی جدی شد که هنرمندی جوان به نام دیوید راته، اهل گاسپه یکی از شهرهای کبک کانادا، تصمیم گرفت با هنرش دنیای جدیدی از موسیقی را خلق کند.

Post
سیگوروس و انتشار کنسرت اینی
1390/08/23

ایسلند نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی‌ست، سرزمینی که موسیقی انگار بخشی از عنصر وجودی مردم آن را تشکیل می‌دهد. کشوری کوچک با جمعیتی 320 هزار نفری که زادگاه تعدادی از استثنائی‌ترین چهره‌های موسیقی حال حاضر دنیاست.

Post
اولاور آرنالدز و انتشار آلبوم آهنگ‌های اتاق نشیمن
1390/07/23

قبلاً گفتم، بگذارید دوباره تکرار کنم، که احتمالاً آجری، میله‌ای، گلدانی، روی سر هنرمند ایسلندی «اولاور آرنالدز» Olafur Arnalds افتاده که به ناگهان تصمیم گرفته از پشت درامز موسیقی هوی متال بلند شود و خودش را پشت پیانو و موسیقی امبینت پیدا کند!

Post
انتشار آلبوم مفهوم از هنرمندان موسیقی امبینت
1390/06/04

این خیلی مهم است که شما به چیزی به عنوان معجزه‌ی موسیقی اعتقاد داشته باشید. این که باور کنید صدا و نت و ملودی و ریتم می‌توانند شما را به جایی ببرند که با هیچ چیز دیگر نمی‌توانید تجربه‌اش کنید. می‌خواهم درباره‌ی جادوی موسیقی امبینت با شما صحبت کنم.

Post
ترنت رزنور، اتیکس راس و انتشار موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی
1389/07/01

ترنت رزنور بعد از آنکه اعلام کرد تا اطلاع ثانوی بیخیال پروژه‌ی مشهورش، یعنی «ناین اینچ نیلز» Nine Inch Nailds شده است، به همراه همسرش و هنرمندی به نام اتیکس راس گروهی را تاسیس کرد به اسم «هاو تو دیستروی انجلز» How to Destroy Angels.

Post
اتیکس راس و انتشار آلبوم موسیقی فیلم کتاب ایلای
1389/04/20

اوایل دهه 90 بود که نام هنرمند انگلیسی، «اتیکس راس» Atticus Ross، در دنیای موسیقی مطرح شد. در ان زمان او بعنوان برنامه‌ریز دومین آلبوم پروژه‌ی «بامب د بیس» Bomb the Bass، یکی از مشهورترین پروژه‌های تک‎‌نفره‌ی و الکترونیک آن زمان به رهبری تیم سیمنون، کارش را شروع و بعد از آن در چند کار دیگر نیز با سیمنون همکاری کرد.

Post
یونسی و انتشار آلبوم برو
1389/01/24

مطمئنم که وقتی مخاطب اینجا هستید، با نام «سیگوروس» Sigur Ros، یکی از مشهورترین گروه‌های تاریخ موسیقی پست راک، آشنا هستید. آنها دیوانه‌اند! موسیقی اعجاب‌انگیز و در بعضی مواقع غیر قابل هضم سیگوروس چنان تاثیری را می‌گذارد که تصورش را هم نمی‌کنید!

در حال بارگزاری..