1389/11/21

"دیوید لینچ و انتشار دو سینگل جدید"

نویسنده: بردیا برجسته نژاد

اگر کسی ادعا کند که زیر تریلی رفته است و زنده مانده، شاید بتوانم حرفش را باور کنم! اگر کسی بگوید که یک ماه غذا نخورده و هنوز هم احساس گشنگی نمی‌کند، باز هم ممکن است حرفش را بپذیرم! اما اگر کسی بگوید «دیوید لینچ» David Lynch را فهمیده است، خیر!، این را باور نمی‌کنم!

دیوید لینچ هنرمند همه فن حریف آمریکایی، کارگردان، فیلنامه‌نویس، تهیه‌کننده، عکاس، نقاش، مجسمه‌ساز و موزیسین، جانور عجیبی‌ست! آثارش لبریز از نمادهای سورئالیستی است، سکانس به سکانس فیلم‌هایش پر از ایهام است، تابلوهای نقاشی‌اش شما را گیج می‌کنند، مجسمه‌هایش را تحسین می‌کنید اما نمی‌فهمید، و البته موسیقی او سخت در عین حال آسان است.

اگر یادتان باشد قبلاً از حضور کوتاه، اما پر رنگ دیوید لینچ در آلبوم مشترک «اسپارکل هورس» Sparklehorse و «دنجر ماوس» Danger Mouse صحبت کرده بودم و اینکه لینچ در کنار اجرای دو آهنگ در آن آلبوم، مجموعه‌ای نفیس شامل بیش از 100 صفحه عکس از آثارش را بصورت محدود در کنار آلبوم عرضه کرده بود. عنوان آلبوم «شب تاریک روح» Dark Night of the Soul بود و برای اینکه تاثیر لینچ بر آن را بهتر متوجه شوید کافی‌ست بدانید که اسم آلبوم از مقاله‌ای در سایت Slate.com که نقدی بر آخرین فیلم لینچ، «اینلند امپایر» Inland Empire، محصول 2006 است، گرفته شده. اما اگر بخواهیم از اولین حضور پررنگ لینچ در دنیای موسیقی بگوییم بی‌شک تهیه‌کنندگی و ترانه‌سرایی برای دو آلبوم جولی کروز  در سال‌های 1989 و 1993 در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. در سال 2001 لینچ به همراه جان نف آلبومی با عنوان بلوباب را در ژانر اکسپریمنتال منتشر کرد که مانند تمام کارهای او غیر قابل فهم بود! احتمالاً دو آهنگ از این آلبوم را در فیلم «جاده‌ی مالهالند» Mulholland Drive شنیده باشید. در این کار لینچ شیوه‌ی نامتعارفی از نوازندگی گیتار را ارائه می‌کند، حرکت عجیب روی سیم‌های گیتار و استفاده‌ای غریب از پدال. از دیگر کارهای شاخص لینچ می‌توان به انتشار آلبومی با حضور خواننده افغانی / آمریکایی آریانا دلاواری به نام «شیر پنجشیر» Lion of Panjshir اشاره کرد. اینها را هم بگذارید کنار، لینچ سابقه درخشانی در کلیپ و ویدئو ساختن نیز دارد که مشهورترین‌هایش «بازی شرور» Wicked Game از کریس آیزاک و «خطرناک» Dangerous از مایکل جسکون است.

دیوید لینچ David Lynch

اواخر سال 2010 بود که اثر جدید دیوید لینچ منتشر شد. دو سینگل در مجموعه‌های جداگانه به اسم‌های «روز خوب امروز» Good Day Today و «می‌دانم» I Know. لینچ در مورد آنها می‌گوید: «نشسته بودم که این کلمات به ذهنم رسید. بلند شدم و رفتم سراغ دین هرلی (از همکاران لینچ) و همین چند کلمه "می‌خواهم که امروز روز خوبی داشته باشم" آمد و موسیقی هم در اطرافش شکل گرفت» به تازگی این دو آهنگ در مجموعه‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که علاوه بر نسخه‌های اصل آهنگ، چهار نسخه ریمیکس از می‌دانم و سه نسخه نیز از روز خوب امروز در آن گنجانده شده است. مثل همیشه آنقدری که اصل آهنگ‌ها شما را جذب می‌کنند، ریمیکسها چنگی به دل نمی‌زنند و در حد یک موسیقی نه چندان خاص الکترونیک باقی می‌مانند.

اگر فکر می کنید با یک اثر بی‌نظیر و شاهکار و خلاقانه در موسیقی الکترونیک مواجه هستید، اشتباه می‌کنید! چیزی که در اختیار شما قرار گرفته دو آهنگ از آخرین آثار کارگردان مشهور و متفاوت سینما، دیوید لینچ است. دو آهنگی که به همان شیوه‌ی فیلم‌هایش اجرا شده‌اند. فقط این را موقع شنیدن آهنگها فراموش نکنید که سعی نکنید دنیای لینچ را بفهمید!

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست‌های مرتبط

Post
الن پارسونز پراجکت و معرفی آلبوم دفاع سیسیلی
1393/01/21

می‌خواهم برای‌تان داستان جالبی از انتشار یک آلبوم را تعریف کنم! گروه «الن پارسونز پراجکت»The Alan Parsons Project یکی از آن پروژه‌های تکرارنشدنی موسیقی در ژانر آرت راک و پراگرسیو است. این گروه با مرکزیت دو اعجوبه به نامهای الن پارسونز و اریک ولفسان فعالیت خود را در سال 1975 آغاز کرد و با کمک و همکاری بیش از 30 هنرمند مطرح آن زمان توانست تبدیل به یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دهه هفتاد و هشتاد انگلستان شود.

Post
آیو4 و انتشار آلبوم فرش به عرش می‌رود
1392/04/12

گروه استثنایی «آیو4» Au4 در سال 2004 توسط دو برادر به نامهای بن و ارون در کانادا پایه‌گذاری شد. آنها با استفاده از ژانرهای شوگیز، الکترونیک و تا حدودی پست راک چیزی فرار از موسیقی را به مخاطب عرضه می‌کنند. هنر آنها نه تنها صدا، بلکه همراه با تصویر است.

Post
کلاوس شولتز و انتشار آلبوم سرزمین‌های سایه
1391/12/16

«کلاوس شولتز» Klaus Schulze شصت و پنج ساله همچنان در عرصه موسیقی الکترونیک می‌تازد. چهل و یکمین آلبوم استودیویی او، سه سال پس از آخرین اثرش، با عنوان «سرزمین‌های سایه» Shadowlands پروژه‌ای کاملاً شخصی و تک نفره است.

Post
مایک اولدفیلد و انتشار آلبوم ضربات لوله‌ای
1391/12/16

«مایک اولدفیلد» Mike Oldfield که همچنان پس از 40 سال نان «زنگ‌های لوله‌ای» Tubular Bells را می‌خورد، امسال با همکاری «یورک» York، آهنگساز الکترونیک آلمانی، ریمیکسی از کارهای شناخته شده و عمدتاً پر طرفدارش را با عنوان «ضربات لوله‌ای» Tubular Beats روانه بازار موسیقی کرده است.

Post
آرکایو و نگاهی به آلبوم با ما تا وقتیکه بمیری
1391/06/02

بالاخره جدیدترین ساخته‌ی «آرکایو» Archive با عنوان «با ما تا وقتیکه بمیری» With Us Until You’re Dead چند روز زودتر از زمان انتشار رسمی در فضای اینترنت پخش شد. آرکایو را می‌توان یکی از بی‌ثبات‌ترین گروه‌های موسیقی از لحاظ ژانر دانست.

Post
آپولو 440 و معرفی آلبوم آینده چیزی‌ست که قبلاً بوده
1390/11/19

اوایل دهه 90 برای مایی که تشنه‌ی موسیقی بودیم و تازه دریچه‌های شناخت موسیقی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای به روی کشورمان باز شده بود دوران طلایی به حساب می‌آمد. اواخر دهه و سال 1999، وقتی برای اولین بار ویدئوی «جنبیدن کافی‌ست» Stop the Rock از گروه انگلیسی «آپولو 440» Apollo 440 را دیدم، کم مانده بود که هیجان بیش از حد، باعث تمام شدنم شود!

Post
آنکل و انتشار مینی‌آلبوم فقط تنها
1390/01/18

گروه انگلیسی «آنکل» UNKLE را می‌توان یکی از بنیان‌گذاران موسیقی تریپ هاپ انگلستان و جهان دانست و البته همچنان از آنها به عنوان یکی از قدرتمندترین گروه‌های این ژانر نام برده می‌شود. جیمز لاول، مغز متفکر گروه و یکی از دو بنیانگذار آن، هنر اعجاب‌انگیزی در ترکیب موسیقی تریپ هاپ با دستمایه‌های الکترونیک و به کار گرفتن آواز در آن دارد.

Post
رویکساپ و انتشار آلبوم ارشد
1389/05/24

خیلی از ما وقتی اسم گروه نروژی «رویکساپ» Royksopp را می‌شونیم، حرکت معلق در هوای کارین اندرسون، خواننده‌ی گروه «نایف» The Knife در ویدئوی «دیگر چه چیزی آنجاست؟» What Else is There در ذهن‌مان نقش می‌بندد و زیر لب زمزمه می‌کنیم: لعنتی عجب شاهکاری بود!

Post
دنجر ماوس، اسپارکل هورس و انتشار آلبوم شب تاریک روح
1389/05/20

سال 2004 سر و صدای انتشار یک آلبوم عجیب از هنرمندی ناشناخته به نام برایان برتن با اسم هنری «دنجر ماوس» Danger Mouse بلند شد. در این اثر دنجر ماوس به صورت خلاقانه‌ای آهنگ‌های «آلبوم سیاه» The Black Album از «جی زی» Jay-Z را با موسیقی «آلبوم سفید» The White Album گروه «بیتلز» The Beatles ترکیب کرده بود و مجموعه‌ای را ساخته بود به اسم «آلبوم خاکستری» The Grey Album.

در حال بارگزاری..