1400/10/25

آلبوم بیست و هفتم

«خردمندان حماقت را نمی‌فهمند»

ادامه ماجرای گروه Jethro Tull و داستان ساخت و انتشار آلبوم Thick as a Brick

تهیه و روایت: بردیا برجسته نژاد

طراحی لوگو و کاور: نیما جمالی

ضبط: بردیا برجسته نژاد

اسپانسر‌1: مرکز خدمات اسکی تهران اینستاگرم

اسپانسر‌2: صرافی ارز دیجیتال بیت میت لینک دعوت

در دو قسمت قبلی داستان شکل‌گیری و به شهرت رسیدن گروه انگلیسی «جتروتال» Jethro Tull را شنیدید. ماجرا را از سال 1963 آغاز کردیم، تا رسیدیم به سال 1971 و انتشار چهارمین آلبوم گروه با عنوان «آکوالانگ» Aqualung. این آلبوم با وجود تمام بازخوردهای مثبتی که داشت، باعث یک سوءتفاهم بزرگ برای منتقدین شد! تا حدی که ایان اندرسون، رهبر گروه، تصمیم گرفت در آلبوم بعدی جتروتال، با عنوان «احمق» Thick as a Brick، پاسخی به این منتقدها بدهد.

در این قسمت از پادکست آلبوم ماجرای گروه جتروتال را بعد از انتشار آلبوم آکوالانگ دنبال می‌کنیم و کمی در زمان جلو می‌رویم تا به آلبوم پنجم گروه، احمق، برسیم. آلبومی که از آن بعنوان مادر کانسپ‌ آلبوم‌ها یاد می‌شود و جزو شاخص‌ترین آثار تاریخ موسیقی پراگرسیو راک به شمار می‌آید. در این قسمت این آلبوم را که فقط یک ترک با مدت زمان 44 دقیقه دارد را به طور کامل مرور می‌کنیم.

3 دیدگاه

ر
رضا داوودی
۱۴۰۰/۱۱/۰۱ ۲۲:۵۹:۲۰
Thick As A Brick
یعد از 35 سال تقریبا یه چیزایی فهمیدم! هیچ وقت حتا سعی نکرده بودم معنی شعراشو بفهمم، حتا همین اسم آهنگ را نمیدونستم یعنی چه تا بعدش بتونم تفسیرش کنم. بیشتر موزیکش محسورم میکرد. نمیدونم چند نفر از مردم دنیا مثل من هستن از این بابت، اگه اینطوره که خیلی بهش کم توجهی شده. مسلما همین پیچیدگی و استعاره های موجود در ترانه، و به نظر من: خوب منعکس نشدن این "کانسپت یا منظور" در آهنگ موثر بوده. دنبال کردن کل آهنگ 44 دقیقه ای برای من که خیلی مشکله،(و من با جتروتال آشنایی زیادی دارم) ولی با لذت میتونم تا آخر اون سولوی بی نظیر درامز ،اوایل ساید دوم صفحه، نان-استاپ جلو برم.
بهرحال خیلی خیلی کارتون عالی بود. و ممنون.
راستی، این آهنگ 44 دقیقه ای، مثل آهنگ aqualung دارای تقارن هم هست.
پ
پادکست آلبوم
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۱۶:۱۰:۱۹
ممنون از شما. برای کسایی که موسیقی خوب پراگرسیو رو دنبال میکنن، قطعاً این آلبوم به حد کفایت شناخته شده و معروف هست. این رو هم در نظر بگیرین که ما دستمون از همه دنیا کوتاهه و باید خیلی مشتاق باشیم که بتونیم بریم از منابع اونا استفاده کنیم و سر از چیزای مختلف در بیاریم. وگرنه خودشون به حد کافی توی رسانه هاشون در مورد این چیزا صحبت میکنن که براشون به اندازه ما گنگ نباشه.
R
Reza
۱۴۰۰/۱۱/۲۸ ۱۹:۱۲:۰۶
البته اونجا که میگه "سوپرمن درگیر سیاست شده، بذارید رابین نجاتمون بده"، منظور رابین هود نیست، منظور رابین یکی دیگر از قهرمان های دیسیه که یه بچس که میشه گفت قدرت ماورایی نداره.
پ
پادکست آلبوم
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۱۶:۰۵:۴۸
خیلیا این کامنت رو دادن. چندتا از منابعی که من برای تهیه پادکست ازشون کمک گرفتن، رابین هود رو اشاره کرده بودن. البته که اونها هم به قطع نگفته بودن و فقط برداشتهای خودشون رو منعکس کرده بودن.
س
سروش
۱۴۰۱/۰۴/۲۳ ۱۳:۱۸:۴۸
سال هاست این آلبوم رو گوش می کنم و مدهوش میشم. یکی دو بار سعی کرده بودم شعر رو بفهمم ولی دست آخر بیخیال میشدم و مثل همیشه از موسیقی لذت میبردم. تا امروز که این اپیزود رو شنیدم و انگار مهر تاییدی بود بر این اعتقاد من که این آلبوم بی نظیره. Thick as a Brick واقعا با هر چیزی که هر جای دیگه میشنوید فرق می کنه. این کار شما رو از صمیم قلب ستایش می کنم.
پ
پادکست آلبوم
۱۴۰۱/۰۴/۲۵ ۱۱:۰۸:۵۲
ممنونم از شما (:

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال بارگزاری..