1401/04/08

آلبوم سی‌ام

«همه چیز برای برنده است»

قسمت سی ام پادکست آلبوم در مورد آلبوم بهترینهای گروه سوئدی آبا، یعنی موفقترین گروه تاریخ موسیقی پاپ

تهیه و روایت: بردیا برجسته نژاد

طراحی لوگو و کاور: نیما جمالی

ضبط: بردیا برجسته نژاد

اسپانسر‌1: رُست وبسایت

در دو قسمت قبلی پادکست آلبوم ماجرای شکل‌گیری و به شهرت رسیدن گروه سوئدی «آبا» را شنیدید. اینکه هر کدام از چهار عضو گروه چه مسیری را از کودکی تا بزرگسالی طی کرد تا در نهایت با پیدا کردن هم اساس اولیه تشکیل این گروه را پایه‌گذاری کردند. حالا، در این قسمت ویژه، سراغ مجموعه‌ای می‌رویم که تمام آثار مشهور و موفق این گروه را یک جا در خود دارد و تبدیل شده است به پرفروشترین مجموعه تاریخ موسیقی از یک گروه موسیقی پاپ. در این قسمت با بهترین‌های آبا آشنا می‌شوید. با آهنگهایی که بعد از گذشت بیش از 40 سال از انتشار هر کدام، همچنان شنیدنشان لذت‌بخش است و بنظر می‌رسد که عمر جاودان دارند.

2 دیدگاه

A
Amir Sadeghinia
۱۴۰۱/۰۵/۰۷ ۱۲:۲۱:۰۲
عالی عالی عالی
A
Amir Sadeghinia
۱۴۰۱/۰۵/۱۰ ۰۹:۴۱:۲۲
عالی عالی عالی
در مورد ساز سیتار که در پادکست بهش اشاره شد، البته تخصصی ندارم، ولی فکر میکنم که این ساز اصالتا ایرانی هست. دوره قابل توجهی در ایران فراموش میشه ولی در هندوستان که این ساز از ایران به اونجا هم رفته بوده هنوز در موسیقی شون خیلی پر رنگ حضور داشته.
تا اینکه دوباره به عنوان یکی از نتایجی که سفر (یا سفرهای) عباس مهرپویا به هندوستان، دوباره ایشون این ساز را به موسیقی ایران (احتمالا با آلبومهای قایقران و قبیله لیلی) و موسیقی فیلم ایران وارد میشه. روح عباس مهرپویا شاد و هنرش جاویدان.
البته به گوش من و شما و سایر رفقای هم نسلمون، صدای این ساز بیشتر موسیقی هند را یادآوری میکنه.
امیدوارم اصلاح کنید، اگر اشتباه میکنم.
پ
پادکست آلبوم
۱۴۰۱/۰۵/۲۰ ۰۲:۱۷:۲۰
درست میگین. در اصل این ساز از ایران به هند رفته و بعداً دوباره از اونجا به ایران برگشته. البته دنیا این ساز رو به هندی‌ها میشناسه که بنظرم بیراه هم نیست. به هر حال بین رفتنش ایران و برگشتنش حدود 700 سال فاصله بوده و این مدت اونقدر زیاد هست که بگیم وقتی برگشت، ما کاملا باهاش غریبه بودیم.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال بارگزاری..